Zgaga

Zgaga to dolegliwość, która może powodować dyskomfort w naszym przełyku. Jest to poczucie pieczenie w przełyku. Zazwyczaj pojawia się do godziny po zjedzeniu, nagle. Dolegliwości tej bardzo trudno jest się pozbyć .Problemy ze zgagą ma około trzydzieści procent społeczeństwa. Jeżeli zgaga pojawia się dwa razy w tygodniu lub częściej trzeba zdiagnozować jej powód. Może to być refluks żołądkowo- przełykowy. Najczęściej problemy ze zgagą mają ludzie otyli lub tacy, którzy jedzą słone, słodkie i pikantne rzeczy. Zgaga dotyczy kobiet i mężczyzn jednak częściej mają ją kobiety zwłaszcza po pięćdziesiątym roku życia. Kobiety częściej kierują się emocjami i bardziej się stresują a zgaga pojawia się często w sytuacjach stresowych.

Zobacz co powoduje zgagę

A dlaczego czujemy takie pieczenie i dyskomfort kiedy mamy zgagę? Głównym jej powodem jest rozluźnienie mięśnia zwieracza przełyku. Wtedy dostają się do niego soki trawienne zawierające kwas solny. Jeżeli więc nie chcemy mieć zgagi musimy jeść mniejsze posiłki a częściej. Warto również unikać tłustych i pikantnych potraw , które mogą powodować zgagę. A jak rozpoznać zgagę ? Jest to częste odbijanie, po którym czujemy kwaśny posmak w ustach oraz mamy ataki kaszlu. Zgaga powstaje kiedy mamy nadmiar kwaśnej treści w naszym żołądku więc, aby jej nie mieć warto odżywiać się odpowiednio i regularnie. Jeżeli kwas solny dostaje się do przełyku drażni tkanki, które są bardzo wrażliwe stąd tak duży dyskomfort, ból, uczucie pieczenia. Często zgaga pojawia się kiedy zjemy zbyt obficie bo ściany żołądka się wtedy rozciągają.

Jeżeli nie chcesz mieć zgagi musisz również pilnować tego, aby nie kłaść się po jedzeniu. Takie zachowanie sprzyja zgadze bo wtedy łatwiej kwaśna treść dostaje się do przełyku z Twojego żołądka. Zgaga nieodłącznie towarzyszy refluksowi. Jest bardzo nieprzyjemna bo piecze nas w przełyku. Jest jednym z głównych jego objawów, ale możesz się jej skutecznie pozbyć kiedy zaczniesz leczyć refluks. Nie poddawaj się i zacznij działać, aby nie odczuwać zgagi już nigdy więcej .Refluks i zgagę da się łagodzić jeżeli tylko chce.Refluksu i zgagi można się pozbyć:

Nieleczony refluks (zgaga) może być groźny i prowadzić np. do wrzodów i raka żołądka/przełyku. Zobacz jak sobie z tym poradzić »Refluks | Zgaga | Sposoby na zgagę - jak leczyć | Przyczyny refluksu | Dieta przy refluksie | Leczenie refluksu | Controloc | IPP