Przyczyny refluksu

Refluks jest nazywany inaczej chorobą refluksową przełyku. Jest to zespół dolegliwości, które są wywołane zarzuceniem, zwrotem treści żołądkowej do przełyku. Jeżeli tak się dzieje wraz z pokarmem wraca również wytworzony w żołądku kwas solny oraz enzymy trawienne.. Powoduje to pieczenie w przełyku czyli inaczej zgagę. Jeżeli jest to nie leczone może doprowadzić do uszkodzenia błony przełyku oraz nadżerkami. A jakie mogą być przyczyny refluksu. Głównie jest to zaburzona, nieprawidłowa czynność dolnego zwieracza przełyku, zaburzone opróżnianie żołądka, otyłość, ciąża.

Co powoduje refluks

Mięsień, który znajduje się pomiędzy żołądkiem a przełykiem jest nazywany dolnym zwieraczem przełyku. Kiedy połykamy rozkurcza się i dzięki temu pokarm może przejść do żołądka. Potem mięsień szybko się kurczy, aby zapobiec cofaniu się kwasu żołądkowego do przełyku. Jeżeli dolny zwieracz przełyku kurczy się w sposób nie prawidłowy albo jest niewydolny wtedy mamy do czynienia z refluksem. Właśnie wtedy możemy mówić o refluksie żołądkowo przełykowym. Do rozwoju refluksu może dojść również kiedy jesteśmy chorzy na cukrzyce, chorobę związaną z nadużywaniem alkoholu, twardzinę lub kiedy mamy zaburzenia hormonalne. Refluks można mieć również, jeżeli przyjmujemy leki zwłaszcza środki antykoncepcyjne doustnie lub inne środki na chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, chorobę płuc. Refluks może się również rozwinąć jeżeli mamy przepuklinę roztworu przełykowego. Wtedy górna część żołądka jest jakby wepchnięta do klatki piersiowej przez mięśnie w przeponie. Jeżeli góra żołądka jest umiejscowiona powyżej przepony sok żołądkowy może znajdować się tam przez dłuższy czas a to ułatwia cofanie się treści do przełyku. Główną przyczyną refluksu jest niewłaściwe odżywianie.

Refluksu i zgagi można się pozbyć:

Nieleczony refluks (zgaga) może być groźny i prowadzić np. do wrzodów i raka żołądka/przełyku. Zobacz jak sobie z tym poradzić »Refluks | Zgaga | Sposoby na zgagę - jak leczyć | Przyczyny refluksu | Dieta przy refluksie | Controloc |