Leczenie refluksu. Jak leczyć refluks.

Zanim rozpoczniesz leczenie refluksu zrób sobie koniecznie badania, które pomogą dokładnie zdiagnozować, że to co Ci dolega to jest refluks. A jakie to badania?

Gastrofiberoskopia

badanie polega na wprowadzeniu do żołądka giętkiego fiberoskopu, który jest wyposażony w kamerkę i światło. Dzięki temu lekarz może obejrzeć nieprawidłowości powstałe w błonie śluzowej przewodu pokarmowego oraz pobrać wycinki tkanek konieczne do badania histopatologicznego. Gastrofiberoskopia ułatwia również rozpoznać zapalenie przełyku jako następstwo refluksu żołądkowego.

Radiologia

badanie rozpoczyna się od podania pacjentowi papki z barytem umożliwiającej kontrast przewodu pokarmowego. Lekarz radiolog obserwuje na monitorze jak papka dostaje się przez przełyk do naszego żołądka

Próba na inhibitorze pompy protonowej

polega na podawaniu pacjentowi dużych dawek leków inhibitorów pompy protonowej i obserwacji reakcji organizmu na pacjenta oraz przebieg jego choroby. Jest to test prosty, mało kosztuje, nie ma dużej ingerencji w organizm pacjenta . Jest to jeden z przyjemniejszych kroków lekarza podejmowanych w diagnozie refluksu żołądka. Jeżeli te badanie wykazały, że masz refluks możesz zacząć jego leczenie.Odczuwasz nieprzyjemnie, niemiłe uczucie pieczenia w przełyku po posiłku? Masz zgagę albo zdiagnozowany refluks?

Zobacz co zrobić, aby wyleczyć refluks

A jak można leczyć refluks. Podstawą w leczeniu refluksu jest właściwa, odpowiednia dieta. Nie można przy refluksie jeść tłustych czy pikantnych potraw albo pić mocną kawę czy herbatę na czczo. Warto zwrócić na to uwagę jak się odżywiamy bo nieprawidłowa dieta może szybko doprowadzić do refluksu, nasilić jego objawy. Bardzo często przy refluksie najbardziej dokuczliwa jest zgaga dlatego, aby wyleczyć refluks trzeba łagodzić dolegliwości związane ze zgagą poprzez właściwą dietę, odpowiednie przygotowanie posiłków oraz miłą atmosferę. Leczenie refluksu to również zmiana tempa życia. Nie możesz ciągle się stresować i biegać bo to może sprzyjać rozwojowi refluksu .Na każdy posiłek musisz znaleźć czas i starać się dokładnie przeżuwać to co jesz. Miła atmosfera przy posiłku sprzyja Twojemu uspokojeniu się. W ten sposób najbliżsi mogą Ci pomóc wyleczyć refluks. Refluks można również leczyć farmakologicznie.

Refluksu i zgagi można się pozbyć:

Nieleczony refluks (zgaga) może być groźny i prowadzić np. do wrzodów i raka żołądka/przełyku. Zobacz jak sobie z tym poradzić »Refluks | Zgaga | Sposoby na zgagę - jak leczyć | Dieta przy refluksie | Leczenie refluksu | Controloc | IPP